Eklemeli İmalat Laboratuvarı

Eklemeli İmalat Laboratuvarı

Üç boyutlu metal yazıcılar günümüzde giderek kullanımı artan ve sürekli gelişen teknolojilerin başında gelmektedir. Bu teknoloji katmanlı ya da eklemeli imalat olarak da adlandırılmaktadır. Eklemeli imalatın sağladığı kayda değer avantajlardan dolayı havacılık, uzay, savunma, medikal vb. gibialanlarda her geçen gün kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Direkt metal lazer sinterleme (EOSINT M280)

  • Hassas toz serme ve imalat platformu kaldırma ünitesi vasıtasıyla metal tozları her katmana düzenli bir şekilde serilmektedir. Toz serme için metal tozu malzemesine bağlı olarak yüksek hız çeliği veya seramik bıçak kullanılmaktadır. Toz serme hızı ise 40-500 mm/s aralığındadır.
  • Platform ısıtma modülü sayesinde parçadaki iç gerilmeler azaltılmakta ve ilk katmanın platforma iyi bir şekilde kaynak olması sağlanmaktadır. Platform ısıtma modülü kullanılan metal toz malzemeye bağlı olarak 40-100o aralığında çalışabilmektedir.
  • Metal tozu malzemesine göre argon ve azot atmosferindeimalat gerçekleştirilebilmektedir.
  • Cihazın yazılım modülleri aracılığı ile tüm imalat süreci izlenerek parça kalite ve imalat raporu düzenlenebilmektedir. Ayrıca cihaz yazılımı imalat parametrelerinin değiştirilmesine imkân sağlayarak farklı mekanik özelliklere sahip deneysel ve endüstriyel parçalar imal etmek mümkün olmaktadır. 

Tezgah özellikleri:

İmalat boyutları: 250 mm x 250 mm x 325 mm

Lazer tipi: Yb-fiber lazer, 200 W

Hassas optik: F-theta-lens, yüksek hızlı tarayıcı

Tarama hızı: Maksimum 7 m/s

Değişken odak çapı: 100-500 µm

Pozisyon tekrar edilebilirliği: £ ± 0.005 mm

Güç tüketimi: Maksimum 8.5 kW

Azot jeneratörü: Mevcut

Yazılımlar: EOS RP Tools, EOSTATE, EOS PSW

Kullanılabilen malzemeler:  EOS MaragingSteel MS1, EOS StainlessSteel GP1, EOS StainlessSteel PH1, EOS CobaltChrome MP1, EOS Titanium Ti64, EOS Titanium Ti64ELI, EOS NickelAlloy IN718, EOS NickelAlloy IN625, EOS Aluminium AlSi10Mg

Z Corporation Z Printer 310 Plus 3 Boyutlu Yazıcı

Üç boyutlu yazıcılar ile bilgisayar ortamında modellenen herhangi bir obje katman katman imal edilmektedir. Geleneksel imalat yöntemlerine göre birçok avantaja sahip olan bu teknoloji ile karmaşık geometriye sahip parçaların imalatı yapılabilmektedir. Bu yazıcılarda plastik, metal, seramik, reçine, naylon, ahşap vb. gibi malzemeler kullanılabilmektedir. Nişasta ve alçı bazlı toz malzeme ile imalat yapan Z Corporation Z Printer 310 Plus yazıcının kalıpçılık, mimarlık, sanat, medikal, hızlı prototipleme, hediyelik eşya, tersine mühendislik vb. gibi birçok uygulamalarda kullanımı gerçekleştirilmektedir.

Teknik özellikler:

İmalat hacmi : 203 x 254 x 203 mm

Katman kalınlığı: 0.076-0.254 mm

İmalat hızı: 3 katman/dak

Cihaz yazılımı: ZPrint

Cube 3 Boyutlu Yazıcı

PLA ve ABS filamentler ile üretim yapabilen bu yazıcı tersine mühendislik, mimarlık, hobi, medikal, sanat vb. gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

Teknik özellikleri

İmalat boyutları : 140 x 140 x 140 mm

Katman kalınlığı: 0.25 mm

Filamet sayısı: Tek

Kullanılabilen malzemeler: PLA, ABS

Yayın Tarihi: 02/04/2018
Okunma Sayısı: 4049