Hücre Kültürü Laboratuvarı

Hücre Kültürü Laboratuvarı

Hücre Kültürü Araştırma Laboratuvarı, çeşitli hücrelerin invitro kültürlerini yaparak araştırmacılara kanser, kök hücre, hücre mekaniği çalışmaları gibi konularda hücre içi ve hücreler arası biyokimyasal olayların moleküler düzeyde incelenebilmesi için devamlı olarak hücrelerin temin edilmesi ve bu hücrelere istenilen deneysel uygulanmaların yapılması için kurulmuştur

Karbondioksitli inkübatör (Panasonic, MCO-18AC, 70 litre kapasitede, + 5 ℃-50 ℃ye kadar sıcaklık aralığı) ile hücre kültürlerinin CO2’li ve 37 °C’lik ortam koşullarının inkübe edilmesi için kullanılmaktadır.İnverted Faz kontrast (FloresansAtaçmanlı) ışık mikroskobu yardımıyla hücre kültürlerinin floresan boyama yapılarak veya yapılmadan incelenmesini ve görüntü alınmasını sağlamaktadır.Çalkalamalı inkübatörfarklı sıcaklıktaki ortam koşullarında süspanse kültürlerin inkübe edilmesi için kullanılmaktadır. Hücre kültürü çalışmalarında (sitotoksisite ve genotoksisite testlerinde) steril ortam koşullarının sağlanması için kullanılan, hem kullanıcıyı, hem de numuneyi koruyan Biyogüvenlik Kabini mevcuttur.Otoklav (Hirayama, Hiclave HG-80 L),yüksek sıcaklık ve buharla malzemelerin sterilize edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Santrifüj (Hettich 1701-01 Rotina 380 BenchtopCentrifuge) süspanse hücre kültürlerinin pasajlaması esnasında kullanılmaktadır. Derin Dondurucu (-80 C) kültürlerin dondurulması içindir.

CO2 İnkübatör

Panasonic, MCO-18AC, 70 litre kapasitede,+ 5 -50’ ye kadar sıcaklık aralığı

Hücreler hem  kültür çözeltisinin pH’ının kontrol edilebilmesi, hem  de  çoğalmak  için bikarbonata  (HCO3-) gereksinim gösterirler. Bu  nedenle,  içindeki  CO2  düzeyi ayarlanabilen  ısı ve hava ceketli inkübatör kullanılır.  Panasonic MCO-18AC CO2 İnkübatör sıcaklık ve CO2 kontrolü için ileri teknoloji kullanılarak geliştirilmiş ve iç hazne doğrudan mikroişlemci PID kontrolör tarafından korunur. DHA Doğrudan Isı ve Hava Ceket tasarımı ile geleneksel su ceketi performansını aşmak için tasarlanmıştır. CO2 inkübatörü, çok çeşitli kültür koşulları, alan ihtiyaçları ve dekontaminasyon yöntemlerini karşılamak için tezgah üstü boyuttadır.

Çalkalayıcılı İnkübatör

JEIOTECH, ISF-7200R model, Beş adet 6L şişeye kadar geniş kapasite ve hızlı ısıtma ve soğutma performansıyla ağır iş yükü çalkalayıcısı.

Derin dondurucu (-80)

THERMO FISCHER SCIENTIFIC, 88400V.

Bio-Rad Marka, Trans-Blot Turbo Transfer Sistemi

  • Western blot, kompleks bir karışım içerisinde spesifik bir proteinin tanınması ve bu proteinin miktarını öğrenmek için kullanılan bir tekniktir.

Multi-Mode Mikroplate okuyucu (Çok-Modlu Mikroplaka Okuyucu)

Giriş seviyesinde, uygun fiyatlı ve yükseltilebilir bir multi-mod mikroplaka okuyucudur. Mevcut okuma modları, üst ve alt floresans, UV-visible absorbans ve lüminesans dedeksiyon (algılama) içerir.

50 ºC'ye kadar sıcaklık kontrolü, çalkalama ve gelişmiş veri analiz yazılımı da dahildir. Tüm okuma modları ve mikroplaka türleri için çift reaktif enjektör modülü mevcuttur.UV-Vis dalga boyu (200-999nm, 1 nm artışla) okuma özelliği olan 6-384 kuyulu mikroplakaları okuma özelliği bulunan spektrofotometredir.

ANALİZLER

Talebe bağlı hücre hattı oluşturma

Sitotoksisite testleri

İnverted mikroskop kullanımı

Otomatik hücre sayımı

CO2 inkübatör kullanımı

Biyogüvenlik kabini kullanımı

-80 C derin dondurucuda saklama

 

CİHAZLAR

Soğutmalı santrifüj

Etüv

Mikro ölçüm spektrofotometre

Biyogüvenlik kabini

Inverted mikroskop

-80 ₒC derin dondurucu

Otomatik hücre sayım cihazı

Co2 İnkübatör

 

Yayın Tarihi: 12/03/2018
Okunma Sayısı: 4188