FTIR Kursu

UYGULAMALI FTIR KURSU

Kursun Amacı

Spektroskopi çalışmalarında sıklıkla kullanılan FTIR cihazının daha etkin kullanımının sağlanması amacı ile spektroskopinin temel ilkelerinden başlayarak bir FTIR spektrumunun yorumlanmasında dikkat edilecek hususlar, numunenin analize uygun hazırlanması, doğru analiz yönteminin seçimi, mevcut sistemlerin kullanımındaki olası hata kaynaklarının belirlenmesi, değerlendirmesi ve iyileştirmesi için gerekliliklerin etkin yöntemlerle açıklanmasıdır. 

Süre:

8 saat / 4 saat teorik- 4 saat uygulama

Hafta sonu kursları; Cumartesi ve Pazar günleri Saat 9.30 da başlar, 13.30 da biter. Bir gün içerisinde 4 ders yapılır. Her bir ders 40 dakikadır. 10.50 ile 11.10 arasında çay-kahve molası verilir.  

İlk ders 12 Ekim 2019 Cumartesi günü yapılacaktır ve toplam 2 gün sürecektir.

Hafta içi kursları; Saat 17.00 de başlar, 19.00 de biter. Bir gün içerisinde 2 ders yapılır toplam dört gün sürer. Her bir ders 50 dakikadır. 17.50 ile 18.10 arasında çay-kahve molası verilir.  Ders günleri katılımcılar ile toplantı yapılarak belirlenecektir.

İlk ders 14 Ekim 2019 Pazartesi günü yapılacaktır ve toplam 4 gün sürecektir

Kontenjan:

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır.

Ücreti:

Öğrenci-200 TL/ Öğretim Üyesi-250 TL

Kurs İçeriği:

Spektroskopinin Temel İlkeleri

Spektroskopik Cihazların Çalışma Prensibi

FT-IR Cihazı Hakkında Genel Bilgiler

FT-IR Cihazı Kullanım Teknikleri

Katı ve Sıvı Numunelerin Analize Hazırlanması

FT-IR Analiz Sonuçların Yorumlanması ve Dikkat Edilecek Hususlar

Kursu Verecek Yetkili Kişi

Fizikçi Dr. Neslihan KAYA KINAYTÜRK

Fizikçi Nuray KUTU

FTIR Kursuna nasıl kayıt olurum?

Adınızı, Soyadınızı, GSM numaranızı, Bölümünüzü ve Kurs programını ( hafta içi ya da hafta sonu gibi) belirten bir maili nuraykutu@sdu.edu.tr  adresine göndererek ön kayıt yaptırabilirsiniz. Ön kayıt işleminde sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ön kayıt işleminden sonra kurs eğitmeni sizinle mutlaka iletişime geçecektir. Kesin kayıt için sizden onay isteyecektir. 

Üniversitemizin batı yerleşkesinde YETEM Merkezi içerisinde A blokta bulunan Uygulamalı Temel Bilimler ve Teknolojileri Birimine gelerek; hem kurslarımız hakkında detaylı bilgi alabilir, hem de ön kayıt yaptırabilirsiniz.

FTIR kursuna telefon ile ön kayıt yaptırmak için lütfen 0 246 211 1650 no lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Not: Her kursiyere uygulamalı analiz yaptırılacaktır. Kursiyerlerimize katılım belgesi verilecektir.