HPLC Kursu

UYGULAMALI HPLC KURSU

Kursun Amacı

Laboratuvar sektöründe kullanılan HPLC sistemlerinin daha etkin kullanımının sağlanması amacıyla Sıvı Kromatografi cihazları hakkında bütünsel bir bilgiye sahip olmanızı sağlamak ve karşınıza çıkabilecek sorunları anlayabilmenizi ve bu sorunları çözmek için izleyebileceğiniz yöntemleri sizlere aktarmaktır. Bu amaçla kromatografinin temel prensiplerinden başlayarak, HPLC cihazının çalışma prensibi, cihaz ekipmanları (pompa, dedektör, kolon vd.), numune hazırlama, enjeksiyon ve sonuçların raporlanması ile ilgili bilgilendirmenin yapılması planlanmaktadır.

Süre:

10saat / 5 saat teorik- 5 saat uygulama

Hafta sonu kursları; Cumartesi ve Pazar günleri Saat 9.30 da başlar, 13.30 da biter. Bir gün içerisinde 4 ders yapılır. Her bir ders 40 dakikadır. 10.50 ile 11.10 arasında çay-kahve molası verilir.  

İlk ders 12 Ekim 2019 Cumartesi günü yapılacaktır ve toplam 2 gün sürecektir.

Hafta içi kursları; Saat 17.00 de başlar, 19.00 de biter. Bir gün içerisinde 2 ders yapılır toplam dört gün sürer. Her bir ders 50 dakikadır. 17.50 ile 18.10 arasında çay-kahve molası verilir.  Ders günleri katılımcılar ile toplantı yapılarak belirlenecektir.

İlk ders 14 Ekim 2019 Pazartesi günü yapılacaktır ve toplam 4 gün sürecektir.

Kontenjan:

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır

Ücreti:

Öğrenci-250 TL/ Öğretim Üyesi-300 TL

Kurs İçeriği:

Kromatografi nedir?

HPLC cihazı hakkında genel bilgi

Cihaz ekipmanlarının tanıtımı

Dedektör tipleri

Kolon çeşitleri

Pompa özellikleri

Kalibrasyon grafiği

Numunelerin analize hazırlaması

Enjeksiyon yapılması

Analiz sonuçlarının değerlendirilmesi ve raporlanması

Kurs Verecek Yetkili Kişi

Kimyager Dr. Ayşe Gül ÖZAYDIN

Yüksek Kimyager Erhan ASLAN

 

HPLC Kursuna nasıl kayıt olurum?

Adınızı, Soyadınızı, GSM numaranızı, Bölümünüzü ve Kurs programını ( hafta içi ya da hafta sonu gibi) belirten bir maili ayseozaydin@sdu.edu.tr  adresine göndererek ön kayıt yaptırabilirsiniz. Ön kayıt işleminde sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ön kayıt işleminden sonra kurs eğitmeni sizinle mutlaka iletişime geçecektir. Kesin kayıt için sizden onay isteyecektir. 

Üniversitemizin batı yerleşkesinde YETEM Merkezi içerisinde A blokta bulunan Uygulamalı Temel Bilimler ve Teknolojileri Birimine gelerek; hem kurslarımız hakkında detaylı bilgi alabilir, hem de ön kayıt yaptırabilirsiniz.

HPLC kursuna telefon ile ön kayıt yaptırmak için lütfen 0 246 211 8072 no lu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Not: Kursiyerlerimize katılım belgesi verilecektir.